تبلیغات
یک طلوع رویایی - MAHABAD REPUBLEC OF KURDISTAN

MAHABAD REPUBLEC OF KURDISTAN [بیو گرافی شهرم , ]

مَهاباد (به کردی Mehabad) که ساکنین منطقه آن را "سابلاغ" نیز می نامند و به آن لقب "شهر پیشوا" داده اند از شهرهای باستانی و قدیمی ایران است. این شهر در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد، زبان مردم این شهر کردی سورانی ‌ می باشد. این شهر دارای آثار تاریخی زیادی می باشد که فقرگاه و غار آبی سهولان از جمله آثار تاریخی آن هستند، جمعیت این شهر تقریبا 250 هزار نفر می باشد، آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.


جغرافیا

موقعیت جغرافیایی آن ۴۵ درجه و ۴۳ دقیقه و ۳ ثانیه ی طول شرقی و۳۶درجه و ۴۶ دقیقه و۳ ثانیه ی عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ .ارتفاع از سطح دریای آزاد ۱۳۲۰ متر. مساحت ۲۵۹۱ کیلومتر مربع . میزان جمعیت بر اساس سر شماری سال ۱۳۷۵ خورشیدی ۱۷۱۶۲۴ نفر (۱۰۷۷۱۹ نفر شهری و ۶۳۹۰۵ نفر روستایی. فاصله از تهران:۸۳۵

تاریخچه

از لحاظ تاریخی مهاباد ریشه‌ در تاریخ مانایی و مادها دارد و البته نه این شهر کنونی بلکه شهری که در هنگام عقب‌نشینی‌ سپاهیان صفوی به آتش کشیده شد، آن هنگام که پس از شکست خوردن از امپراتوری عثمانی و فرار، سیاست «زمین‌های سوخته» را اجرا می‌کردند، شهری که علیرغم سرسبزی و طراوتش اکنون «شهر ویران» خوانده می‌شود و بقایای ویرانه‌هایش در شمال مهاباد کنونی وجود دارد.

اما مهاباد کنونی را بوداغ سلطان بزرگ ایل مکری بنا نمود و به آن رونق و آبادانی داد و حتی با یاری امیرنشین اردلان (سنندج) و امیرنشین بابان (سلیمانیه) مسجد سرخ مهاباد را که یادگار دوران عظمت امیرنشین مکریان در روزگار وی است را تبدیل به مرکز اندیشه، علم و دین نمود.

مهاباد پایتخت جمهوری مهاباد به ریاست قاضی محمد (به کردی Pêşewa Qazî) بود. این جمهوری در سال 1325 با همکاری سید جعفر پیشه وری تشکیل شد. در پی سقوط فرقه این جمهوری نیز سقوط کرد. تشکیل این جمهوری زمینه ساز مطالبات قومی و فرهنگی بعدی کردها شد.

ایل‌های منطقه

بسیاری از مردمان شهرستان مهاباد از کردهای مُکری هستند که به ایل‌های گوناگون بخش می‌شده اند. نام این ایل‌ها عبارت است از منگور، مامش، گورک، پیران، سوسنی، ملکاری، بریاجی، پژدری، مرگه‌ای، دهبکری، بیگ‌زاده‌ها، بابان، خانزاده‌ها و بلباس تشکیل شده است.نوشته شده توسط طلوع رویایی در یکشنبه 13 آذر 1384 و ساعت 11:12 ق.ظ
ویرایش شده در سه شنبه 9 اسفند 1384 و ساعت 07:02 ق.ظ


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

طلوع رویایی

MYDANE MOLAJAMIYE MAHABAD

TAGHDIR VA TASHAKOR

NeMiGaM.......

ESHGH

MAHABAD REPUBLEC OF KURDISTAN

ilove you

MaNaYe eSHGH

PAIZ VA TANHAI

MY LoVe.........

SHaBHaYe Be DOoNe To BooDaN

YaDeT BaSHe

GeriYe

KORDESTAN

وجودمی


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

طلوع رویایی(35)
طلوع رویایی (خفن)(0)

موضوعات

از نسل ۰۰۷ (8)
شعر (26)
بیو گرافی شهرم(1)

آرشیو

  تیر 1385 (1)
  آذر 1384 (5)
  آبان 1384 (29)


لینکستان

هک و کرک


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mahabad007.Mihanblog.com